Monitoring płatności – dobry sposób, by poprawić cash flow firmy

Monitoring płatności – dobry sposób, by poprawić cash flow firmy

Dbanie o prawidłowy przepływ gotówki w firmie to niełatwe zadanie, a przy tym bardzo odpowiedzialne. Od starannego zarządzania finansami zależy bowiem funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Z tego powodu warto przemyśleć wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które z pewnością ułatwią ten skomplikowany proces.

Metody skutecznego prowadzenia nowoczesnego biznesu

Każdy przedsiębiorcą powinien zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są bardzo przydatne usługi dla firm. Umożliwiają one znaczne ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Godny uwagi jest zwłaszcza monitoring należności, który proponują osoby zajmujące się windykacją. Polega on na bieżącym kontrolowaniu terminów płatności, jakie wynikają z wystawianych faktur VAT. Dzięki temu da się zminimalizować ryzyko pojawienia się opóźnień w płatnościach. Nie jest to jednak tożsame z windykacją – monitoring poprzedza jej rozpoczęcie. Do windykacji polubownej przechodzi się bowiem po podjęciu prób przypomnienia przedsiębiorcy o konieczności zapłaty, co potrafi oszczędzić wiele stresu dla obu stron.

Dla jakich firm polecany jest monitoring należności?

Każdemu przedsiębiorcy, bez względu na ilość wystawianych faktur VAT, a także wielkość jego firmy, zależy na utrzymaniu pełnej kontroli nad stanem finansów. Dzięki temu jest w stanie utrzymać sprawne funkcjonowanie działalności, a ponadto zdobyć zaufanie kontrahentów. Z tego powodu monitoring należności sprawdzi się w przypadku dowolnego biznesu.

Takie usługi dla firm najpopularniejsze są w przedsiębiorstwach, które wystawiają stosunkowo dużo faktur VAT. Komplikuje to bowiem ich skrupulatną kontrolę, ponieważ angażuje ono sporo czasu. Dodatkowym utrudnieniem są oczywiście faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Dopilnowanie wszystkich dat potrafi okazać się ogromnym wyzwaniem. Zachowanie porządku i dochowanie terminowości musi występować nieprzerwanie, bo w innym wypadku może pojawić się tak duża ilość błędów, że ciężko będzie doprowadzić księgowość do pożądanego stanu.

Nawet jeżeli wystawia się niewielką ilość faktur, to istnieje możliwość, że przeoczy się jakąś nieuregulowaną należność. Potrafi to przyczynić się do zachwiania płynności finansowej. Takie zdarzenie okazuje się niekiedy początkiem poważniejszych kłopotów. Warto więc poświęcić tym kwestiom szczególną uwagę.

Monitoring płatności jako opłacalne rozwiązanie

Nie da się zaprzeczyć, że zdecydowanie się na monitoring płatności to bardzo korzystna decyzja. Sprawia bowiem, że można przekazać ten czasochłonny obowiązek firmie zewnętrznej, wyspecjalizowanej w takich zadaniach. Sprawdzi się w przypadku każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości. Pozwala bowiem na zachowanie niezwykle istotnej płynności finansowej, której utrzymanie to cel każdej osoby, która prowadzi działalność gospodarczą.